Huśtawka ogrodowa gwarantuje wyśmienity relaks na świeżym powietrzu. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Istotne jest to, aby zakupiony model był nie tylko praktyczny, ale również atrakcyjny pod względem wizualnym. Nie zapominajmy, że jest to ozdoba naszego ogrodu. 


Mogłoby się wydawać, że huśtawkę kochają głównie najmłodsi. Nic bardziej mylnego! Osoby dorosłe również ją uwielbiają. Przyjemnie jest po ciężkim dniu odprężyć się i zapomnieć o zmartwieniach. Niewątpliwym plusem jest fakt, że zakup huśtawki nie wymaga ogromnego budżetu. Bez większych trudności znajdziemy model funkcjonalny, a zarazem niedrogi.

Przeznaczenie huśtawki ogrodowej

W pierwszej kolejności musimy określić, czy zależy nam na huśtawce dla całej rodziny, czy dla dzieci. Oczywistym jest, że model dla kilkulatków wygląda zupełnie inaczej. To właśnie dzięki temu jest on w pełni bezpieczny i nie stwarza żadnego zagrożenia dla malucha. 
Wybierając huśtawkę dla całej rodziny warto postawić na model trzyosobowy lub większy. Jeśli nie będą korzystać z niej dzieci, to warto jest rozważyć zakup wiszącego kokona, czy też bujanej leżanki. Możliwości jest wiele, a więc wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji.

Huśtawka ogrodowa jednoosobowa

Nie zawsze potrzebujemy dużej huśtawki. Należy wziąć pod uwagę, że zajmuje ona przestrzeń w naszym ogrodzie. Być może lepszą opcją będzie niewielki, a zarazem komfortowy model jednoosobowy. Nie musi on znajdować się na ogrodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić go na balkonie lub tarasie. 

Świetną opcją są huśtawki przypominające kokon. Najczęściej wykonywane są one z wikliny, czy też rattanu. Niewątpliwą zaletą jest niska waga. Nie musimy jednak obawiać się, że taka konstrukcja źle znosi wysokie obciążenia. Opisywany typ jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Może być bez przeszkód użytkowany przez dzieci.

Huśtawka jednoosobowa typu kokon umożliwia relaks z książką, czy też laptopem. Możemy przyjąć wygodną pozycję, a więc nie należy obawiać się dyskomfortu. Trzeba zaznaczyć, że wiklina oraz rattan to tworzywa, które nie powinny być eksponowane na wilgoć. Najlepiej więc umieścić je pod zadaszeniem. Deszcz, czy też grad może negatywnie wpłynąć na stan materiałów, a tym samym doprowadzić do przedwczesnego zniszczenia. Taka huśtawka kosztuje średnio 600-700 zł, jednak modele o jakości premium to koszt nawet kilku tysięcy złotych.

Huśtawka ogrodowa dziecięca

Huśtawka dla dziecka musi spełniać rygorystyczne normy oraz standardy. Najważniejsze jest to, aby posiadała ona ergonomiczną konstrukcję. Najlepszym wyborem wydaje się być model wolnostojący, który możemy ustawić w niemal dowolnym miejscu. W przypadku kilkuletnich maluchów dobrze jest zwrócić uwagę na huśtawki typu krzesełka. Posiadają one zabezpieczenia, które chronią dziecko przed upadkiem.

W przypadku starszych dzieci dobrze sprawdzają się siedziska przypominające zwykłą deseczkę. Dają one więcej swobody podczas zabawy. Cena huśtawki dla dziecka zależy od typu konstrukcji. To ona jest tutaj najdroższa - zwykle kosztuje kilkaset złotych. Samo siedzisko kosztuje kilkadziesiąt złotych. Może ono zostać bez problemu wymienione w przypadku uszkodzenia.

Huśtawka ogrodowa rodzinnaHuśtawki ogrodowe wieloosobowe cieszą się największą popularnością. To świetna opcja, jeśli posiadamy dużą rodzinę lub często odwiedzają nas znajomi. Dużym zainteresowaniem cieszą się modele dwu oraz trzyosobowe. Warto jednak wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się huśtawki o wiele większe. 

Oczywiście huśtawka rodzinna może zostać wyposażona w dodatkowe elementy. Mowa tutaj w szczególności o daszku, który świetnie sprawdza się w przypadku deszczu. Jest to również skuteczna ochrona przed wiatrem, czy też owadami. Warto zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe uchwyty, gdzie można włożyć np. napoje. 

Wybierając huśtawkę warto jest zwrócić uwagę na poduchy, które podnoszą wygodę użytkowania. Powinny być one miękkie, a jednocześnie trwałe. Nie zapominajmy, że są one narażone na uszkodzenia, czy też oddziaływanie czynników zewnętrznych. Ważne jest to, aby były one wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie słoneczne. Dobrze, jeśli tworzywa szybko wysychają. Nie zawsze uda nam się schować poduchy przed deszczem.

Cena huśtawki rodzinnej zależy przede wszystkim od jej rozmiaru. Wiadomym jest, że im większa konstrukcja, tym wyższa cena. Nie bez znaczenia jest również jakość zastosowanych materiałów. Modele składane możemy przechowywać w garażu, czy też na strychu. Po sezonie wystarczy rozkręcić konstrukcję - nie zajmuje to dużej ilości czasu.

Huśtawki ogrodowe - plusy i minusy

Huśtawki ogrodowe wykonane z drewna są cenione od pokoleń. Sprawiają wrażenie wyjątkowo ekskluzywnych. Plusem jest także to, że wyróżniają się one wysoką wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Solidne belki są odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. 

Wiele osób zastanawia się, czy drewno jest odporne na wilgoć. Surowe belki będą pęcznieć i gnić pod wpływem wody. Właśnie dlatego konstrukcja huśtawki musi zostać zaimpregnowana. Istotne jest to, aby powtarzać ten proces, co pewien czas. Pamiętajmy, że warstwa ochronna może niszczeć pod wpływem warunków zewnętrznych. Konieczność konserwacji może być dla niektórych osób wadą. Musimy nie tylko zakupić potrzebne preparaty, ale również poświęcić czas.

Huśtawka ogrodowa - wady

Drewno to materiał ekologiczny. Niewątpliwą zaletą jest jego wysoka żywotność. Huśtawka może pozostać w nienaruszonym stanie długi czas. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy cenią sobie jakość. Wadą jest fakt, że takie konstrukcje znajdują się na zewnątrz cały rok. Ich demontaż byłby kompletnie nieopłacalny. Trzeba także wziąć pod uwagę, że huśtawki drewniane są dość ciężkie, a więc zmiana ich położenie nie będzie tak prosta.

Nie można również zapomnieć o pasożytach, które atakują drewno. Ważne jest to, aby zabezpieczyć przed nimi huśtawkę. Pamiętajmy, że deformują one belki od wewnątrz, przez co stają się one słabe i podatne na zniszczenia np. złamania pod wpływem obciążenia. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele środków zabezpieczających przez pasożytami. Wadą jest również fakt, że huśtawki z drewna są dość drogie.

Huśtawki metalowe - zalety i wady

Huśtawki metalowe są bezpieczne, wygodne, a zarazem uniwersalne. Nie prezentują się tak dobrze, jak modele drewniane, jednak świetnie pasują do współczesnych aranżacji ogrodu. Plusem jest fakt, że są one lekkie i stabilne. W dowolnym momencie możemy przenieść je w inne miejsce, co znacząco wpływa na wygodę codziennego użytkowania.

Niewątpliwym atutem modeli metalowych jest również korzystna cena zakupu. Ponadto umożliwiają one szybki i bezproblemowy montaż i demontaż. Zimą więc możemy przechowywać ją złożoną w piwnicy. Należy wspomnieć, że huśtawki wykonane z tego tworzywa zachwycają różnorodnością form oraz kształtów. Niektóre z nich prezentują się wyjątkowo efektownie. 

Huśtawka ogrodowa - wady

Właściwie zabezpieczona konstrukcja nie jest podatna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nie musimy więc obawiać się, że zostanie ona porysowana. Wiele osób obawia się korozji elementów stalowych. Trzeba jednak wiedzieć, że wiele modeli posiada konstrukcję zabezpieczoną przed rdzewieniem. Zwykle jest ona ocynkowana. Oczywiście na rynku znajdziemy preparaty, dzięki którym samodzielnie zabezpieczymy powierzchnię przed korozją. 

Dla niektórych niska waga huśtawki metalowej jest plusem. Uważajmy jednak na zbyt lekkie modele, które mogą przechylić się pod wpływem obciążenia, a nawet wiatru. Właśnie dlatego podczas wyboru odpowiedniej huśtawki należy sprawdzić przede wszystkim jej stabilność.

Jaka huśtawka do ogrodu?Lekkie oraz niewielkie huśtawki mogą być ustawione niemal wszędzie. Zwykle wystarczy umieścić ja na trawniku, czy też kostce. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań. Należy zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków nie potrzebują one wzmocnionego podłoża, co ułatwia zadanie.

Zupełnie inaczej jest z dużymi i ciężkimi konstrukcjami np. z drewna. Mogą one zostać umieszczone tam, gdzie podłoże zostało kompleksowo wzmocnione. W innym przypadku nogi będą zapadać się w grunt, a użytkowanie huśtawki stanie się niebezpieczne. Dobrą opcją jest żwir, czy też słupy betonowe. 

Jeśli huśtawkę ustawiliśmy na trawie, to powinniśmy pamiętać, aby nie używać jej bezpośrednio po deszczu. Dodatkowe obciążenie sprawi, że konstrukcja będzie wsiąkać w ziemię. Możemy uszkodzić trawnik. Dodatkową wadą jest to, że konstrukcja traci na ergonomiczności. Takiego problemu nie będziemy mieli, jeśli ustawimy ją na utwardzonym podłożu.

Uważaj na dzieci

Pamiętajmy jednak, że w przypadku dzieci jest nieco inaczej. Upadek z huśtawki może zdarzyć się zawsze, a jego ryzyko będzie nam trudno wyeliminować. Przewrócenie się na trawnik będzie mniej bolesne, niż na żwir lub kostkę. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli jesteśmy w trakcie projektowania przydomowego placu zabaw.

Wybierając odpowiednią huśtawkę dobrze jest zastanowić się, w jakim miejscu będzie ona stała. Dotyczy to w szczególności modeli montowanych "na stałe".

Najlepsze huśtawki ogrodowe

Po najwyższej jakości huśtawki ogrodowe zapraszamy do naszego sklepu internetowego. W naszej ofercie posiadamy jedynie najwyższej jakości huśtawki ogrodowe. Eleganckie i wygodne huśtawki ogrodowe z pewnością przypadną Tobie do gustu. Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty.